*****

Вишгородський  історико-культурний заповідник — історико-культурний заповідник національного значення в історичному місті Вишгороді ( Київська область ), що в руські часи був резиденцією  правителів.
Цілями існування історико-культурного заповідника є вивчення і дослідження, консервація і збереження, а також популяризація і ознайомлення з пам'ятками історії, археології та культури в місті Вишгороді .
Заклад розташований за адресою:
вул. Шкільна, 58, м. Вишгород (Київська область, Україна) . Директор установи — Ірина Вячеславівна Пироженко.

"Aрхеологічні дослідження"

Співробітниками Вишгородського історико-культурного заповідника, та Вишгородської археологічної експедиції Інституту Археології НАН України в 2014 році було проведено масштабні археологічні дослідження по провулку Старосільському у місті Вишгороді. Роботи були розпочаті в 2013 році і завершені в 2014. В ходу досліджень археологами було відкрито близько 300 квадратних метрів. На цій площі було виявлено рештки садиби давньоруського гончара що існувала на цьому місці в 11-12-му столітті. Простежено залишки всіх чотирьох парканів цієї садиби що є безпрецедентним випадком в практиці давньоруської археології. Це дозволяє по-новому подивитись на планування давньоруського міста. Також на ділянці було відкрито кілька житлових споруд, майстерень, відкрито три гончарних горни та горн для виробництва тіньки. Цей горн ймовірно обслуговував потреби будівельників кам’яного храму Бориса та Гліба, рештки котрого знаходяться в межах вишгородського дитинця. Також суттєво вдалось поповнити колекції рухомих пам’яток історії та культури – це численні речі які були вживані в побуті давніми виш городцями. Це кераміка (включаючи цілі археологічні форми), озброєння, прикраси і інші побутові речі.
Всі речі після наукового опрацювання будуть передані до фондів, а потім потраплять в музейну експозицію де її зможе побачити будь який бажаючий.

*****

На території середньовічного Вишгороду в X-XII столітті існував великий гончарний центр, зруйнований у 1240 році. В X столітті тут функціонувало декілька сотень (!) гончарних горнів для випалу керамічного посуду.
У 1240 році монголо-татари зрівняли з землею Вишгород разом із Києвом.
Під час археологічних розкопок у Вишгороді було знайдено унікальні гончарні горни епохи Київської Русі, які були варварські знищені. Археологи нарахували понад 300 штук. Археологам вдалося відстояти лише один горн. Саме він і вцілів. Решта втрачена безповоротно. Цей єдиний горн ви можете побачити на території Гончарного центру по вулиці Межигірського Спаса, 11 (маршрутка з Києва від метро Героїв Дніпра їде 20 хвилин).